poniedziałek, 12 września 2016

Aquarius. Rzecz o Mansonie, ale nie do końca

 

California w latach 60. i 70. minionego wieku była niemalże miejscem świętym dla hipisów. Wolna miłość, nowe ruchy społeczne, narkotyki wszelkiej maści i święte oburzenie prawowitych obywateli, wywołane tym wszystkim. Ale to miejsce, z wyszczególnieniem Los Angeles, miało też swoją mroczną stronę. A jądro tej ciemności stanowiła jedna grupa i jej przywódca, którzy w 1969 roku znaleźli się na ustach całego świata. Charles Manson i jego Rodzina.

 
Nastoletnia córka poważanego prawnika ginie bez śladu. Sprawa szybko trafia na policję, a w poszukiwaniach bierze udział były kochanek jej matki - na jej osobistą prośbę. Zupełnie nie dlatego, że jej małżeństwo przechodzi kryzys. W szeregi hipisów, którzy mogą stać za porwaniem, zgadza się wkroczyć dwójka  młodszych policjantów. I nie mija cały odcinek, a okazuje się, że za zniknięciem dziewczyny stoi nie kto inny, jak Charles Manson.

Mój największy problem z całym serialem to właśnie sposób jego sportretowania. Inne aspekty: klimat serialu, sama epoka i historyczne odniesienia, dosadne sceny dopasowane do opowiadanej krwawej historii z willi przy Cielo Drive; wszystko to jest nawet w porządku, chociaż do ideału czegoś tu brakuje. Tylko ten Charlie.

A do tego jeszcze taki ładny i zadbany...

Zagrać taką postać to jednak sztuka. Jeżeli nie chcesz - albo nie potrafisz - wpleść nawiedzonego spojrzenia i nieskładnej redneckowej paplaniny, to od razu daj sobie spokój. Coś takiego spotkało właśnie Gethina Anthony (Renly Baratheon z Gry o tron). Jego wersja Mansona to ogarnięty przystojniak o tajemniczym spojrzeniu i uśmiechu zdradzającym wielką pewność siebie. Szczególnie przez to ostatnie kojarzy się bardziej z przebojowym i ogarniętym Patrickiem Batemanem z American Psycho, niż naznaczonym swastyką pierwowzorem. Brakuje mi bardzo niedouczonego, ale wariata z dziwną charyzmą. Myślę, że może tego zabraknąć każdemu, kto chociaż zapoznał się z jego historią Charliego (która została zmieniona na potrzeby scenariusza, np. jego relacje z matką). Zaginiona dziewczyna za to pasuje do niego, jak znalazł. Jest raczej bierną obserwatorką, a nawet rekwizytem, przez który rzeczy się dzieją, a nie pełnoprawną bohaterką.


Twarz serialu, czyli David Duchovny, który gra agenta Hodiaka, także wypada tutaj średnio. Trochę bez życia, trochę zagubiony w roli policjanta nie do końca rozumiejącego świat nastolatków, a zmuszonego do współpracowania z całkiem młodym partnerem. Tego ostatniego trudno rozpoznać z tłumu tak samo wyglądających przystojnych i dobrze ostrzyżonych młodzieńców z kilkudniowym zarostem. Do tego niezręczny wątek byłej kochanki, która zgłosiła się do niego w sprawie zaginięcia córki. Człowiek zaczyna tęsknić za leniwym Mulderem z ostatniego sezonu Z archiwum X. Jedyny moment, w którym aktor wydawał się czuć w miarę komfortowo, to przygoda z LSD. Dzięki niemu widz ma całkiem sporo zabawy.

Rodzina Mansona nie jest jedynym wątkiem z historii USA, do której nawiązuje serial. Pojawia się Robert Kennedy i Richard Nixon oraz organizacja Czarne Pantery, wspominają Martina Luthera Kinga, wątek wojny w Wietnamie (syn detektywa Hodiaka jest żołnierzem). Jeden z policjantów ma czarnoskórą żonę, więc ich rodzina doświadcza dyskryminacji i aktów wrogości. Ścieżka dźwiękowa to mnóstwo klasyków, bardzo oczywistych, jak na tamte czasy - Hendrix, The Rolling Stones. Pojawiają się piosenki Mansona, który jest niespełnionym muzykiem. The Beatles, którzy także się tu pojawiają, to osobna historia - ich muzyka została naznaczona piętnem zbrodni.

Twórca John McNamara zapowiedział, że fabuła rozpisana jest na sześć sezonów. Mówił też wcześniej, że jego serial to czyste historical fiction, więc najwyraźniej zamierza jeszcze trochę namieszać. Zastanawiam się, czy stacja NBC wytrzyma z nim tak długo. Serial zmieniał dwukrotnie godzinę emisji, co często bywa gwoździem do trumny nawet dobrych seriali. Zimne przyjęcie ze strony krytyków i widzów wskazuje na to, że Aquarius niekoniecznie zostanie zapamiętany jako jeden z tych dobrych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...