wtorek, 23 czerwca 2015

Nasi ulubieni serialowi ojcowie, czyli "weź się, tato..."

Wszystkiego najlepszego obecni i przyszli tatusiowe! :)


Przy okazji Dnia Ojca chciałyśmy wspomnieć o kilku kolorowych typach ze znanych seriali, którzy humorem, osobowością i... oryginalnością sprawiali, że takie produkcje jak "Zwariowany świat Malcolma" czy "Przyjaciele" oglądało się o sto razy przyjemniej. Inne nie miałyby prawa bytu, gdyby u początków całej afery nie stał jakiś senior rodu i ojciec dzieciom. Oto nasze typy!

Wybory agnes:

3. George Oscar Bluth Sr. - "Arerested Development"


Głową takiej rodziny nie mógł być nikt normalny. George Oscar Bluth Sr. Już w pierwszym odcinku trafia do więzienia, pozbawiając środków do życia całą swoją rodzinę. Więzienie mu naprawdę nie służy, dlatego postanawia uciec – jeżeli nie oglądaliście serialu, możecie się tylko domyślić, jak to się skończyło... Potem jest już tylko gorzej, George w więzieniu odnajduje boga i trochę odpływa, jednak ojcowskie obowiązki szybko sprowadzają go na ziemię. W tym przypadku śmiało można powiedzieć, że z rodziną najlepiej wychodzi się tylko na zdjęciu!


2. Hal - "Zwariowany Świat Malcolma"

Chyba wszyscy wiemy, że to nie Malcolm był bohaterem tego serialu... Osią produkcji niewątpliwie był Hal, który poziomem swojej głupoty, naiwności i uroku powalał widzów na kolana. Scena, w której Hal uczy jeździć Malcolma na łyżworolkach to już klasyka, a fani na tumblrze pięknie połączyli tę scenę z monologiem Waltera White'a z Breaking Bad. 


Czasem mógł denerwować, jednak właśnie na tych wszystkich przywarach polegał jego urok – nie można jednak zapomnieć, że potrafił się postawić swoim dzieciom i żonie, co wszystkich domowników wprawiało w osłupienie. 


1. Jack Geller - "Przyjaciele

Nie ma słodszego ojca! Poczciwy Jack zawsze pomagał swoim dzieciom, Monika mogła liczyć na niego po rozstaniu z Richardem, a Ross... Ross po prostu był oczkiem w głowie Jacka. No ale nic dziwnego, w końcu był cudem! Jack nie wie, co i kiedy można powiedzieć, dlatego wprawia w zakłopotanie wszystkich domowników opowiadając niezręczne historie z dzieciństwa Gellerów, albo, co gorsza, baraszkuje z Judith w łazience, w której jest też Monika. Mieliśmy też okazje poznać go z bardziej seksownej strony, kiedy to Phoebe miała z Jackiem sen erotyczny, niestety, nikt nie podzielał jej fascynacji. 


To taki typowy tatuś, robi siarę, jest tradycjonalistą, ale kocha swoje dzieci nad życie.
Wybory rudej:

3. Ned Stark - "Gra o tron"

Och, wielu ojców mamy w tym serialu, ale na palcach Qhorina Półrękiego można policzyć tych, którzy naprawdę dobrze sprawili się w tej roli. Albo chociaż przyzwoicie.

Nie ma ku temu wątpliwości, Eddard Stark nie był dobrym namiestnikiem. Nie sprawił się w świecie wielkiej polityki, wielkich tajemnic i wielkich spisków. Człowiek bez głowy niespecjalnie potrafi przewidzieć konsekwencje konsekwencji swoich czynów. Ale, trzeba my przyznać, ojcem był dobrym. Przygotowywał najstarszego syna do bycia dziedzicem, zgodził się na wyjazd kochającej szlacheckie zwyczaje Sansy na dwór królewski i na jej ślub z wymarzonym księciem, a Aryi załatwił nauki "tańca". Próbował uszczęśliwić swoje córki w świecie, gdzie kobiety nie mają wcale aż tak dużo powodów do radości. No i wychował jeszcze dwójkę chłopców - Jona Snow (który miał życie o wiele lepsze, niż cała masa bękartów w Westeros, szczególnie tych należących do króla Roberta) i Theona Greyjoy'a. Tak, drugiego jako zakładnika, ale skoro na początku serialu Theon był najbardziej zaufanym człowiekiem Robba, to chyba nie był traktowany specjalnie okrutnie.


I tak teraz patrzę na to, co napisałam i myślę... "cholera, pierwszy sezon był taki sielankowy".

2. Jay Pritchett - "Modern Family"

"Współczesna rodzina" ma kilka wzorów ojców do zaoferowania, i tak, liczę tu także Javiera, który nie do końca jest dobrym przykładem. Jednak nawet ponad rzucającego nieśmiesznymi żartami Phila wybija się głowa tej niezwykłej rodziny, Jay. 


Nazywany nawet przez własne wnuki "Grumpa" Jay, pomimo swojego nieco szorstkiego podejścia, bardzo szybko stał się opiekuńczy nie tylko względem swojej nowej żony, ale także Manny'ego. Każdy, kto obejrzał chociaż raz ten serial (a mi zdarzyło się więcej, przyznaję), na pewno od razu wychwycił pierwszy moment, gdy Jay nazwał Manny'ego "swoim dzieckiem" i ruszył z pełną pritchettowską werwą, by stanąć w jego obronie. Najstarszy Pritchett jest nnie tylko ojcem, ale i ojczymem oraz dziadkiem, a każda z tych ról przynosi mu nowe doświadczenia, szczególnie w tak ciekawej rodzinie. 


Dodatkowo, nowi członkowie rodziny sprawiają, że mówi i robi rzeczy, o które trudno byłoby posądzić prawdziwie męskiego mężczyznę (a za takiego przecież się uważa). Ale dobre dla niego (i dla widza) jest to, że może te emocje pokazać.


1. Dan Conner - "Roseanne"

Myślałam o kilku serialowych ojcach, których wiele lat temu wszyscy oglądaliśmy w telewizji, np. o Cliffie Huxtable z "Bill Cosby Show" (nawet jeżeli o samym Cosby'm nie można ostatnio powiedzieć nic pozytywnego, jego bohater zawsze był spoko), Philu Banksie z "Bajera w Bel-Air" czy Charlsie Inglassie z "Domku na prerii". Jednak Dan Conner wygrał w tym wszystkim, bo był głośny, zabawny i miał twarz Johna Goodmana. Zawsze lubiłam oglądać "Roseanne", co poniekąd mogło znacząco wpłynąć na moje obecne poczucie humoru, a Dan był moim ulubionym bohaterem. 


Wtedy co prawda nie do końca rozumiałam, jak realistycznie pokazany był Dan jako głowa rodziny nie zawsze potrafiąca związać koniec z końcem, czy jak dobrze działał jego związek z zołzowatą żoną. Rozumiałam za to dobrze to, że mimo różnych sytuacji był dobrym i kochającym ojcem, ale równocześnie sam był odrobinę dziecinny. Teraz, jako osoba dorosła, widzę to całą resztę wyraźnie i dziewiąty sezon cholernie mnie smuci.


3 komentarze:

 1. :D Myślałam, że Homer też znajdzie się w tym zestawieniu;)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Jack Geller, Ned Stark <3
  Ja bym do tego dodała jeszcze Mika Hecka z Pępka Świata.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla wszystkich fanów dobrych seriali mamy świetne informacje http://www.kreatywna.pl/kultura/seriale/zapowiada-sie-dobry-serial-czyli-o-nowym-thrillerze-hbo/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...