czwartek, 6 lutego 2014

Najlepsze serialowe czołówki - nasze typy

Oczywiście, nie może być tak, że skupiamy się tylko na negatywach. Czołówki seriali dawno w końcu przestały być tylko listą nazwisk i urywkami odcinków. Niektóre potrafią szybko zmęczyć, ale są i takie, które można oglądać (i słuchać!) bez poirytowania. Oto kolejne nasze zestawienie: najbardziej klimatyczne, wyrywające z kapci czołówki!

Wybory Rudej:

3. Shameless


Uwielbiam rodzinę Gallagherów. Może jako ich sąsiadka miałabym inne odczucia, ale jako widz ich uwielbiam. Tego typu rodzina, skoro już ma własny serial, zasługuje na trochę chaotyczną (jeśli nie kompletnie kopniętą), dynamiczną czołówkę z całkiem nieźle dobraną muzyką. Pokazuje każdego członka rodziny tak, jak należy. Tylko pluszaka szkoda.

2. Vikings vs. Black Sails

Ogłaszam remis, zamiast zamieniać je co chwila miejscami.Zawsze byłam pod wielkim wrażeniem strony wizualnej tego serialu, więc czołówka od razu przykuła moją uwagę. Szczególnie, kiedy w tle użyty został współczesny zespół Fever Ray, zamiast muzyki inspirowanej kulturą skandynawską, który idealnie tutaj pasuje! Dodać do tego wizję śmierci w morskiej otchłani, gdy tuż nad twoją głową walczą i giną twoi bracia, kilka odniesień do mitologii nordyckiej i ciarki z przejęcia gotowe.
 

Jestem w szoku. Serial dopiero się zaczyna, człowiek jeszcze nie zdążył się z nim oswoić, a intro od razu ląduje w zestawieniu. Dobór barw kupił mnie od razu, tak samo jak ujęcia i szczegóły, które oglądamy. Chociaż to rzeźba, to ma się wrażenie jakby była dynamiczna, niemal ożywała z każdą sekundą. Na początku widzimy spokojne morze, by zakończyć całość bitwą, falami zalewającymi miasto i człowiekiem dosłownie ścigającym się ze śmiercią. Mam też najwyraźniej słabość do Beara McCreary’ego, bo tutaj tez odpowiada za muzykę – motyw przewodni ma odpowiednio narastające tempo, piracki klimat i te niskie tony, które prawie grają ci na żyłach.

1. The Walking DeadWszystko w tym intro wywołuje niepokój. Szybkie ujęcia, gwałtownie zmieniające się obrazy, opuszczone budynki i puste ulice, wszystko to w przytłumionych barwach. Zmieniające się co sezon szczegóły i pojawiające się nowe opustoszałe krajobrazy stanowią dodatkowy smaczek. Do tego muzyka Beara McCreary’ego (odpowiedzialnego też za soundtrack do Battlestar Galactica, Defiance i Da Vinci's Demons), której każda nuta zawiera w sobie strach i potrzebę nieustającej czujności. Trudno utrzymać nerwy na wodzy, widząc poruszającą się nerwowo klamkę zabarykadowanych drzwi.

Wybory Agnes:

Oczywiście, dałabym czołówkę do Dextera, Boarwalk Empire, True Blood, Six Feet Under i Sopranos. Ale to by było zbyt oczywiste, bo przecież wszyscy te czołówki znają i kochają. Poniżej, czołówki równie dobre, jednak najczęściej pomijane:

3. How To Make It In America
Świetna muzyka i zdjęcia. Zdjęcia tak świetne, że żałujesz, że to nie ty je robiłeś i nie widziałeś tego na własne oczy. Te ujęcia idealnie oddają magię Nowego Jorku.2. Misfits
Przyznaję bez bicia- to muzyka jest dla mnie najważniejsza w czołówkach. Dobrze dobrana, idealnie potrafi oddać klimat całego serialu. Świetnym tego przykładem jest Misfits. Jest głośno, agresywnie, dynamicznie. Czyli tak, jak żyją bohaterowie serialu.


4. Weeds
Piosenkę, którą słyszycie, przed każdym odcinkiem wykonywał kto inny. Raz była to starsza kobieta, innym razem dziecko. Bardzo ciekawy zabieg. Tutaj znowu widzimy zupełnie inną stronę USA. 

2 komentarze:

  1. Czołówka z Weeds rzeczywiście jedna z lepszych, a piosenka tak hipnotyzuje, że ciężko później jej nie słuchać. Szkoda tylko, że w późniejszych sezonach tego nie było. Co z Game of Thrones? :P
    http://www.youtube.com/watch?v=s7L2PVdrb_8
    Osobiście nominował bym też Family Guy'a i mimo wszystko oczywiste, czy nie, czołówka z True Blood zasługuje na miejsce pierwsze ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze dzielę czołówki na takie, które przewijam i na takie, które oglądam w całości. Do tej drugiej grupy należy np. również Shameless (świetna piosenka), House of Cards, True Detective

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...